Návod: Užitečné odkazy (nejen) na Facebooku pro správce i nesprávce (Facebook Stránek)

Mít někde v oblíbených uloženou sadu užitečných odkazů týkajících se Facebook Pages (a nejenom jich) je dobrý nápad. Možná je už máte. A možná vám následující přehled umožní je doplnit o něco co neznáte.

Vytvoření Facebook Page (Stránky) – http://www.facebook.com/pages/create.php – je samozřejmě dostupné přímo z Faceboku, tedy pokud si například zobrazíte tok zpráv od vašich přátel a stránek, kterých jste fanoušky – v levém sloupci se občas objevuje a mizí odkaz,  který vás dovede přímo sem. Případně je tento odkaz dostupný i z libovolné Facebook Page, utopený někde na konci levého sloupce.

Nastavení krátké adresy (URI) pro Facebook Page – http://www.facebook.com/username/ – je extrémně důležitá adresa, kterou jsem si nikdy nedokázal zapamatovat (pořád jsem chtěl psát /uri nebo /url). Na stejném místě můžete provést nastavení krátké adresy (URI) pro váš osobní účet –

Facebook Insights – statistická centrála – http://www.facebook.com/insights/ – zobrazuje seznam všech Facebook Pages a Aplikací, které spravujete. A umožňuje přístup k statistikám (Page Insights jsou samozřejmě dostupné přímo z konkrétní Page). Pokud své weby doplníte o odpovídající META informace, můžete si do Facebook Insights „napojit“ i vámi spravované weby a sledovat jejich (Open Graph) statistiky.

Facebook Social Plugins – http://developers.facebook.com/plugins – je základním rozcestníkem ke všem sociálním plug-in prvkům. Nejdůležitější a nejpoužívanější najdete níže.

  • Page Like Box – box pro „like“ vaší Facebook Page umístitelný na webové stránky
  • Like Button – Like knoflík pro webové stránky
  • Login Button – přihlášení na Facebook pro webové stránky
  • Comments – komentářový plug-in pro webové stránky

Facebook Developers – http://www.facebook.com/developers/ (a http://developers.facebook.com/) – je místem, kde začít pokud vyvíjíte cokoliv pro Facebook. Pár užitečných dílčích odkazů najdete níže, ale dokumentace k Facebooku je hodně rozsáhlá. A taky bohužel velmi často hodně zmatená a neaktuální.

Bug Tracker –  https://developers.facebook.com/bugs – se bude hodit, pokud vám něco nebude fungovat. Možná je to chyba, možná je už nahlášená. Právě to můžete v Bug Tracker-u zjistit.

Facebook Developer Tools – http://developers.facebook.com/tools/ – je opět odkaz, o kterém málokdo ví. Zejména testovací konzole pro JavaScript API se může hodně hodit. A URL Linter poslouží tam, kde si nejste jisti, zda dooplněné OG značky na vašem webu jsou opravdu vpořádku.

Apigee API Console – http://app.apigee.com/console – je ideální pomůcka pro ladění Open Graph „dotazů“. Umožňuje testovat a zkoumat – ať už v „anonymní“ režimu, nebo v autentikovaném – ideální pomocník pro vývoj.

The Open Graph Protocol – http://opengraphprotocol.org/ – sice není na Facebooku, ale není dobré ho vynechat. Facebook totiž Open Graph nevymyslel, takže je dobré mít originální dokumentaci.

Advertising Providers on Facebook Platform obsahuje přehled poskytovatelů inzerce, kteří souhlasili s podmínkami Facebooku a jsou jedinou možností, jak do Facebook aplikací dostat inzerci a získávat tak peníze.

Tags: , , , , ,

O Daniel Dočekal

Daniel (Bradbury) Dočekal je internetový publicista. Většinu současných aktivit věnuje sociálním sítím, webdesignu, tvorbě obsahu, novým médiím, reklamě a internetovému marketingu. Čerstvé aktivity zahrnují spuštění www.bookz.cz, www.feedit.cz a www.justit.cz či redesign www.tiscali.cz. Osobní, profesní, stránky najdete na www.bradbury.cz

Komentáře (Facebook i zde na webu)

Prozatím bez komentářů.

Komentovat

*